تبلیغات
رز قرمز - آدامس و ثاثیر آن بر سلامتی


Admin Logo
themebox Logo
نویسنده :رز
تاریخ:سه شنبه 15 دی 1388-01:45 ق.ظ

آدامس و ثاثیر آن بر سلامتی

آدامس جویدن را یونانیان به مردم شناساندند. آنها صمغ با رزین درخت را می جویدند.این صمغ را بیشتر زنان یونانی
می جویدند.آنها برای تمیز كردن دندان ها و خوش بو كردن تنفس ، از این صمغ ها استفاده می كردند.
در سال 1860 ، این صمغ ها به آمریكا برده شده و درآنجا یك تكنسین دندانساز به نام آلفرد آدامز ، سعی در ساخت یك نوع ماده پلاستیكی مانند از این صمغ ها كرد و بدینوسیله بود كه آدامس شناخته شد.
بطور كلی آدامس از پنج تركیب عمده ساخته شده است : 1- صمغ       2- شیرین كننده     3- نرم كننده    4- طعم دهنده و رنگ دهنده     5- مواد نگاه دارنده


تاثیر آدامس بر دندانها

عموم مردم بر این باورند كه جویدن آدامس برای سلامتی دندانها مضر است.با این وجود بسیاری از دندانپزشكان به مردم توصیه می كنند بعد از غذا ، آدماس های بدون قند بجوند.
لازم به توضیح است كه در ساخت آدامس های بدون قند ، از قندهای مصنوعی مانند اسپارتام و یا گزیلیتول استفاده می شود كه جزء شیرین كننده های كم كالری هستند.
فرآیند پوسیدگی دندان با تولید اسید شروع می شود كه ناشی از متابولیسم باكتری ها در پلاك دندانی است.جویدن آدامس بعد از غذا باعث كاهش مقدار اسید پلاك می گردد لذا از پوسیدگی دندان جلوگیری می كند.
پلاك دندان یك توده بیرنگ و چسبناك از میكروارگانیسم ها و پلی ساكاریدها است كه در اطراف دندان تشكیل می شود و به دندان ها و لثه ها می چسبد.پلاك باعث پرورش باكتری تولید كننده اسید در دهان می شود.


عملكرد بزاق با جویدن آدامس

جویدن آدامس باعث تولید بزاق می شود و بزاق عامل بیرون انداختن باكتری های درون دهان می باشد.همچنین بزاق دارای كربنات هیدروژن می باشد كه باعث خنثی كردن باكتری های دهانی یا همان پلاك می گردد.برای همین است كه بعضی از خمیر دندان ها دارای كربنات هیدروژن می باشند.تاثیر آدامس بر حافظه

یكی دیگر از خواص آدامس جویدن این است كه باعث افزایش تمركز و هوشیاری می شود.ثابت شده است كه جویدن ، باعث تحریك قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس می گردد. هیپوتالاموس باعث آزادسازی هورمونی می شود كه در بیداری و هوشیاری موثر است.
بخاطر آنكه جویدن آدامس باعث افزایش ضربان قلب می گردد ، پس مغز اكسیژن بیشتری دریافت می كند و این باعث افزایش ادراك و شناخت می گردد.تاثیر آدامس بر وزن

جویدن آدامس باعث از بین رفتن 50 كیلوژول انرژی در هر ساعت می شود.بدین ترتیب اگر فردی در تمام روز آدامس بجود، حدود 5 كیلوگرم در سال از وزن خود می كاهد.


خواص دیگر آدامس جویدن

آدامس جویدن باعث كاهش تنش و استرس می شود.نكته جالب توجه
اگر آدامستان را قورت دادید، نگران نباشید، زیرا تمامی تركیبات آدامس طی مراحلی در دهان ، معهده ، روده كوچك و روده بزرگ هضم می شوند و در آخر از بدن دفع می گردند ، یعنی آدامس در معده تان باقی نمی ماند./body>

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس